Uporaj się z plagą pleśni śniegowej poprzez sprawdzone rozwiązania

Chorób z którymi można zetknąć się zajmując się na terenie naszego kraju uprawami jest naprawdę wiele.

Jedną z form furioz jest tak zwana pleśń śniegowa, z którą zetknąć można się na zbożach. Śnieg zalegający przez odpowiednio długi czas może niestety spowodować pojawienie się jej objawów z czego też wynika sama nazwa tej choroby.

Dlaczego należy wystrzegać się pleśni śniegowej

Jest to choroba grzybowa, rozwój tej choroby odbywa się pod koniec okresu wegetacyjnego, a może dać o sobie znać zaś gdy jego pierwszym łupem będą najsłabsze egzemplarze roślin w uprawie. Rozpoznanie faktu, iż pojawiły się jej pierwsze objawy nie wymaga wielkiej specjalizacji, ponieważ można tego dokonać gołym okiem spoglądając na barwę roślin. Zboża, które są dotknięte pleśnią śniegową będą po prostu przedstawiać inną kolorystykę od tych roślin, które w dalszym ciągu zachowały pełne zdrowie. Mając do czynienia z siewkami pokrytymi na przykład różową grzybnią będziemy mieli pewność, iż są one dotknięte tym schorzeniem nie przysparzając już więcej pożytku uprawie. Pleśń śniegowa zagraża jęczmieniowi, ale też pszenicy czy uprawom żyta, a więc jest to choroba bardzo niebezpieczna której negatywne oddziaływanie przełożyć może się na poważne straty w obrębie dużych upraw.

Zwalczanie pleśni śniegowej wymaga konkretnych działań odbywających się w sezonie wegetacyjnym. Mając wtedy okazję do zrealizowania oprysku fungicydami podczas okresu kwitnienia i kłoszenia zbóż można uzyskać dobre rezultaty w kwestii rozproszenia zagrożeń wynikających z tej choroby. Informacje o problemach jakie kreuje pleśń śniegowa są powszechnie dostępne, dlatego nie musimy obawiać się trudności ze znalezieniem informacji jakie pozwolą nam ją odpowiednio rozpoznać. Nie brakuje również dobrych preparatów będących doskonały środkami zaradczymi dzięki którym można zminimalizować wpływ choroby na walory plonów pochodzących z terenów prowadzonych przez nas upraw, co jest wielką oszczędnością pieniędzy.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?